Om Garphus Auktioner

Auktionshus etablerat 2009 i Malmö

Garpenhus Auktioner är ett auktionshus i Malmö. Garpenhus Auktioner etablerades 2009 av oss, Jan Garpenhus och Yvonne Gustafsson. Visning sker i våra lokaler på Murmansgatan 124, Malmö.

Vi på Garpenhus Auktioner värderar och säljer konst och föremål inom antikt och design eller det som kallas “vardagsantikviteter och smycken. samt klockor via www.auctionet.com som är vår samarbetspartner. Har du något du vill sälja eller helt enkelt bara vill ha ett eller ett par föremål värderade – tveka inte att slå oss en signal. Vi hjälper dig med allt från värderingen till att ta hand om hela eller delar av dödsbon. Om du vill sälja något tar vi ut en mindre försäljningsprovision. Värdering är gratis, även när vi kommer hem till dig för värdering.

Ta gärna kontakt med oss per telefon 040-128 480 eller 0708-925 115 om ni har frågor.
Vi kan hjälpa er med alla praktiska detaljer kring värdering och försäljning.

Dödsbo Ystad
Dödsbo Båstad
Dödsbo Karlshamn

Det är vi som är Garpenhus Auktioner

Jan Garpenhus

Jan Garpenhus

VD och värderingsman

Hemvärderingar

Expertområde:
Konst och konsthantverk

Tel: 040–128 480
Mob: 0708–925 115
jan@garpenhus.se

Yvonne Gustafsson

Styrelseordförande/Ekonomichef

Reception/Ekonomi

Tel: 040–128 480
Mob: 0708–801 342
yvonne@garpenhus.se

Carin Carlsson

Carin Carlsson

Auktionstjänsteman

Värderingar och hemvärderingar

Expertområde:
Antika möbler och konsthantverk

Tel: 040–128 480
Mob: 0708–801 342
carin@garpenhus.se

Michael Voigt Fränkel

Michael Voigt Fränkel

Auktionstjänsteman

Värderingar och hemvärderingar

Expertområde:
Allmänt, Kinesiskt konsthantverk, Tribal Art

Tel: 040–128 480
Mob: 0708–900 130
michael@garpenhus.se

Daniel Ignell

Daniel Ignell

Auktionstjänsteman/Fotograf

Fotografi

Expertområde:
Allmänt

Tel: 040–128 480
Mob: 0708–965 455
daniel@garpenhus.se

Abeer Tawfik Sleem

Abeer Tawfik Sleem

Fotograf

Fotografi

Tel: 040–128 480
Mob: 0708–925 176
abeer@garpenhus.se

Filip Garpenhus-Linusson

Filip Garpenhus-Linusson

Transportansvarig/styrelseledarmot

Expertområde:
Smycken och klockor

Tel: 040–128 480
Mob: 0708–892 501
filip@garpenhus.se