GOLVLAMPA, skärm i metall, 1900-talets första hälft
KAFFEKANNA, Silver, Nils Tomberg, 1815
FÅGELBAD, konstmassa, 2000-tal
VILFÅTÖLJ, Fenix, Sam Larsson, Dux
AKLAMPA, Bumling, spec svart EK, Anders Pehrsson Atelje Lyktan, Åhus, Limited edition 2022
ASK, Silver, 1900-tal
SNURR/ARBETSSTOL, 1900-talets första hälft
STURE JOHANNESSON. Utställningsaffisch, tänkt för Malmö Konsthall 1975
TAKLAMPA, samtida, Luci Srl, Parma, Italien, ”Bilancere Moonlight”
BORIS NINEMAE. ”Torpaparets glädje över den fina sköden”, olja på duk, signerad
MASK, Ekpo, trä, Eket, Cross River, Nigeria, ca. 1900
MYNT, 21K guld, 20 Dollar 1903
PARTI SVENSKA SILVERMYNT
FICKUR, 14K guld
MOGENS KOCH. Fällstolar och pall, modell MK16, 3 st, Eterna, Danmark
MATS THESELIUS. ”Alu/trä, fåtölj, Källemo, Värnamo, formgiven 1990, handsignerad
JONAS BOHLIN. Karmstolar ”Concrete”, ett par, för Källemo
NIRVAN RICHTER. Soffa, ”Träsoffa”, Norrgavel. Fyrsitssoffa av björk. Lösa sitt- och ryggdynor med klädsel i grått canvastyg
FENDER Precision Bass USA 1976
MASK, trä och mässing, Vili-Yombe, Kongo
BROR JOHANSSON. Komposition, mässing, signerad I Lorentz och daterad -75
HIROSHI KOYAMA (JAPAN/SVERIGE FÖDD 1955). Komposition, diabas, signerad och daterad 1978
TESTPROPELLER, Rotol, antagligen 1940-tal, England
BERTIL VALLIEN. Båt med ingjuten dekor i form utav bland annat ansikte och stege, sandgjuten glas, Kosta-Boda, unikat, signerad
BENNO ARZT. ”Prima Donna”, akryl på duk, signerad.
ARMBANDSUR, 18K guld, Omega
MATS THESELIUS. Karmstol ”Bamboo King”, numrerad 9/360, Källemo , Värnamo, 2000
BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko
MATSERVIS, 59 delar, porslin, Marianne, Sigvard Bernadotte, Fyrklövern, 2000
RAGNAR WOLLSCHLÄGER (FÖDD 1944). Komposition, litografi nr 25/115, signerad och daterad 1975
ULF ONSBERG (1932-2020). ”New York by night”, olja på duk, signerad Onsberg
LOTTE LASERSTEIN. Flicka med blått diadem, pastell, signerad

Enkelt och säkert

Att köpa och sälja föremål hos oss på Garpenhus Auktioner sker via vår samarbetspartner Auctionet.com, Europas största plattform för auktioner.

Kostnadsfri värdering

Vi erbjuder kostnadsfri värdering, antigen online, på plats i våra lokaler i Malmö eller kan vi komma hem till er.

Nöjda kunder

Sedan starten 2009 har vi haft 1000-tals nöjda kunder som är återkommande, både de som säljer och de som köper via oss. Ett starkt bevis på vår uppskattade service och kunnande.

Köpa

Sälja

Dödsbo