BECK & JUNG. Skulpturalt objekt, Girocubes, brons, signerad, daterad och numrerad upplaga
SALVADOR DALÍ. ”Carmen – Castanets”, grönpatinerad brons, gjutarstämpel Scan, signerad och numrerad 226/300
OWE ZERGE. Ung jungman, olja på pannå, signerad
GULDMYNT, 10 Kr Danmark, 1908
GERHARD NORDSTRÖM. ”Rotvältan”, olja på pannå, signerad
ANDY WARHOL. Utställningskatalog Moderna Museet
EINAR HÖSTE (1930-2013). Skulpturalt objekt, metall och trä, signerat och numrerat
RING, 18K guld, Onyx
STENYXA. Bearbetad och slipad gulbrun flinta. Neolitikum, bondestenålder ca 4000-1800 f.kr
ARNOLD ERES (ESTLAND 1917-1986). Eka vid brygga, olja på pannå, signerad
ARMBANDSUR, 18K guld, Tissot Seastar
WILLIAM MELLOR. Helks Ghyll, Nidderdale, Yorkshire, olja på duk, signerad
PER EKSTRÖM. Väderkvarnar på Öland, Olja på pannå, signerad
BORIS NINEMAE. ”Där kommer dom”, olja på duk, signerad

RING, 18K guld, Briljanter, Smaragd.
VICTOR VASARELY. Komposition, litografi nr 84/250, signerad
LOTTE LASERSTEIN. Kustlandskap, Öland, tusch, signerad och daterad 31/7 -60
JOHN STEN (1879-1922). ”Sovande kvinna” olja på duk, signerad
BIRGER LJUNGQUIST. Modell, oljas på pannå, signerad och daterad -45, -46
CARL MALMSTEN. Sideboard, Calmare Nyckel
VICKE LINDSTRAND. Vas, flerfärgad, fot med en luftbubbla, Kosta, Sverige
SKÅLUPPSATS, glas och mässing, 1900-tal
JOSEF EKBERG. Vas, flintgods, sgrafittodekor, Gustavsberg, signerad och daterad 1916

Enkelt och säkert

Att köpa och sälja föremål hos oss på Garpenhus Auktioner sker via vår samarbetspartner Auctionet.com, Europas största plattform för auktioner.

Kostnadsfri värdering

Vi erbjuder kostnadsfri värdering, antigen online, på plats i våra lokaler i Malmö eller kan vi komma hem till er.

Nöjda kunder

Sedan starten 2009 har vi haft 1000-tals nöjda kunder som är återkommande, både de som säljer och de som köper via oss. Ett starkt bevis på vår uppskattade service och kunnande.

Köpa

Sälja

Dödsbo