GOLVLAMPA, samtida, Luci Srl, Parma, Italien, ”Discovery”
VÄSKA, Petit Noe, Louis Vuitton, Frankrike, ca. 1980
BORDSLAMPA & GOLVLAMPA, Dexter, Frandsen Design, Danmark
HAJTAND från Megalodon
ANDY WARHOL. Efter. Marilyn Monroe, gröntonad, litografi, osignerad
TERRACOTTAFIGUR, Ming dynastin (1368-1644), Kina
IKON, Jesus förvandling, tempera på trä, 1700-tal, Ryssland
ARMBAND, 18K guld, Safirer, Briljanter
ANDERS EMGÅRD. Glitter i havet, olja på duk, signerad och daterad -92
GUNGSTOL, bok, 1900-talets förra hälft
MATGRUPP, 5 delar i gustaviansk stil, laserat trä, 1900-tal
BIXIE, skulptur i svart sten, troligen Ming, Kina
HAJTAND från Megalodon
HEINRICH ROEPSTORFF. Skrivbord, teak och stål, 1950/60-tal, Danmark
RING, 14K guld, Briljant ca 0,80 ct
COLLIER, 18K guld, Figarolänk, Evert Gustafsson
ARMRINGAR, ett par, möjligen jadeit, Kina, samtida
SMYCKESET, 6 delar, förgylld metall, Granater
BORD, mässing och palisander, 1960-tal
HÄNGE, Kors, 18K vitguld, Briljanter ca 0,75 ct
MATTA kelim, Pakistan, 307 x 202 cm
MICHAEL QVARSEBO. ”Kamouflerad katt”, olja på duk, signerad och daterad 2022
ARMBAND, 18K vitguld, Briljanter ca 0,3 ct, Pärla
LOUIS CANE (FRANKRIKE FÖDD 1943). Kärleksakt, etsning nr 7/28 signerad och daterad 1987
BRUNO MATHSSON. Fåtöljer, 2 stycken Mirja, Dux
SKEDAR, 18 st, Förgyllt sterling silver, Georg Jensen
TAKLAMPA, ”Skelder”, Lars Englund, Skelder AB 1995
HANS HANSEN (1946-1972). Bestickuppsätning ”Amalia” 52 delar, silver och sterling, formgiven 1971, Danmark
MATTA, semiantik persisk Isfahan, 216 x 148 cm
 SIDOBORD, mässing, bambu och palisander, 1960-tal
TAKLAMPA, Bumling, matt vit, Anders Pehrsson Atelje Lyktan, Åhus, Limited edition 2018, numrerad nr 6/25
JOHAN ROHDE. Bestick 24 delar, ”Konge/Acorn”, sterlingsilver, Georg Jensen
TURMALIN, 5,38 ct
ARMBANDSUR, 14K guld, Jaeger-Le-Coultre, 1950-tal
CARL-ERIK JOHANSSON. Soffa och fåtölj, Böja, Bejra Möbel AB
TALLRIKAR, 12 st, porslin, ”Musselmalet”, helblond, Royal Copenhagen
FÖRTJÄNSTMEDALJ, guld, 23K/18K, Gustaf VI Adolf
SPEGEL, brons, Han-dynastin (I206 f. Kr. – 220 e. Kr.), Kina
BLÅ TOPAZ, 20,58 ct
COLLIER, Förgyllt sterling silver, Flora Danica, Danmark

Enkelt och säkert

Att köpa och sälja föremål hos oss på Garpenhus Auktioner sker via vår samarbetspartner Auctionet.com, Europas största plattform för auktioner.

Kostnadsfri värdering

Vi erbjuder kostnadsfri värdering, antigen online, på plats i våra lokaler i Malmö eller kan vi komma hem till er.

Nöjda kunder

Sedan starten 2009 har vi haft 1000-tals nöjda kunder som är återkommande, både de som säljer och de som köper via oss. Ett starkt bevis på vår uppskattade service och kunnande.

Köpa

Sälja

Dödsbo