PARTI FÄRGPIGMENT, främst klara toner
RING, 14K vitguld, Safir 0,55 ct, Briljanter 0,02 ct
SCHÄSLONG, 1900-tal
COLLIER, 14K guld, Malakit, Briljanter 0,03 ct
LOTTE LASERSTEIN. Kustlandskap, Öland, pastell, signerad.
ULF ONSBERG (1932-2020). ”New York by night”, olja på duk, signerad Onsberg
Bismarckslänk, 18K guld
KORAN, persisk, i kassett, ca. 1800
KAFFESERVISDELAR, 38 delar, porslin. Musselmalet, Royal Copenhagen, Denmark
BIXIE, skulptur i svart sten, troligen Ming, Kina
LUDOVICO DIAZ DE SANTILLANA. Vas, slipat glas, Venini, Italien, 1960-tal
OLE WANSCHER. Soffa, mahogny, Cado, Danmark
ÅSA JUNGNELIUS. ”Stiletto”

JONAS BOHLIN. Golvlampa i aluminium, läder och trä, Larv

MATTA, äldre persisk Keshan
ARNE JACOBSEN. Kontorsstol, Sjuan, Fritz Hansen, Danmark.
CARL MALMSTEN. Matgrupp, 9 delar i teak, Herrgården, Bodafors.
TORSTEN RIDELL (FÖDD 1946). Skulptur 8 delar i brons, signerad och numrerad upplaga.
BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
BIXIE, jadeit, Ming-dynastin eller tidigare, Kina.
LUDOVICO DIAZ DE SANTILLANA. Vas, slipat glas, Venini, Italien, 1960-tal.
TRÄDGÅRDSSKULPTURER, 2 st, Lejon, terracotta, möjligen 1900-talets första hälft, osignerade.
STARKVINSGLAS och KARAFF, Orrefors.
POUL HENNINGSEN. Bordslampa ”PH 3/2”, Louis Poulsen.
RALF ARZT (FÖDD 1963). ”Hommage à Fontana XI”, olja på duk, signerad.
VAS, porslin, antagligen 1900-tal, Kina.
TAKLAMPA, Leucos, Roberto Pamio, Italien, 1960-tal.
POUL KJAERHOLM. Fåtölj, PK-22, Fritz Hansen, Danmark 1996.
KEI SATO/KEI SATO (JAPAN/FRANKRIKE 1906-1978). ”Portrait de Temps”, olja på duk/mixed media, signerad och daterad -63.
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Jacques Penel L’Aisné, St. Etienne 1710-1730.

KORAN, persisk, i kassett, ca. 1800.

Enkelt och säkert

Att köpa och sälja föremål hos oss på Garpenhus Auktioner sker via vår samarbetspartner Auctionet.com, Europas största plattform för auktioner.

Kostnadsfri värdering

Vi erbjuder kostnadsfri värdering, antigen online, på plats i våra lokaler i Malmö eller kan vi komma hem till er.

Nöjda kunder

Sedan starten 2009 har vi haft 1000-tals nöjda kunder som är återkommande, både de som säljer och de som köper via oss. Ett starkt bevis på vår uppskattade service och kunnande.

Köpa

Sälja

Dödsbo